عصر آذربایجان

گزارش خبر

آشنايي با بقعه شيخ شهاب الدين اهري

آشنايي با بقعه شيخ شهاب الدين اهري

1397/02/23

گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري در شهر اهر در استان آذربايجان شرقي، محل خانقاه و مقبره شيخ شهاب‌الدين اهري مي‌باشد. اين خانقاه از سال 1374 به موزه ادب و عرفان تبديل شده است که تنها موزه? عرفان در ايران است.

گروه سيري در استان ها: بقعه شيخ شهاب‌الدين اهري در شهر اهر در استان آذربايجان شرقي، محل خانقاه و مقبره شيخ شهاب‌الدين اهري مي‌باشد. اين خانقاه از سال 1374 به موزه ادب و عرفان تبديل شده است که تنها موزه? عرفان در ايران است.
شيخ شهاب الدين اهري عارف و شاعر قرن هفتم هجري قمري بوده‌است. شيخ شهاب الدين محمود اهري فرزند احمد اهري در نيمه شعبان 580 قمري در شهر اهر چشم به جهان گشود. در اکثر کتب قديمي، شيخ شهاب الدين را با نام‌هاي شهاب الدين محمود تبريزي و شهاب الدين محمود التبريزي العتيقي الاهري نام برده اند .لقب شهاب الدين توسط استاد و مرشد وي، شيخ رکن الدين سجاسي به وي اعطا شده‌است.
بقعه شيخ شهاب الدين اهري در دوره صفويه به احتمال زياد در روزگار شاه عباس اول بر مزار شيخ شهاب‌الدين اهري، در شهر اهر ساخته شده است. اثر مکتوبي از اين عارف انديشمند به نام عشق‌نامه به جاي مانده که متضمن عقايد و آراي عرفاني اوست. اين عارف بزرگ در سال 665 قمري چشم از جهان فروبست و در صحن خانقاه خود به خاک سپرده شد. ساختمان بنا شامل خانقاه، مسجد، ايواني بلند، مناره‌ها و غرفه‌هاي متعدد است. تاريخ بنا بدرستي معلوم نيست ليکن از قرن هفتم هجري قمري ساختمان بنا داراي تشکيلاتي بوده است. آثاري از دوره‌هاي قبل (دوره ايلخاني) در آن وجود دارد.
مسجد شيخ شهاب‌الدين اهري در ضلع شرقي صحن اين بقعه ساخته شده است و داراي گچبري‌ها و تزئينات نقاشي است. دور تا دور ديوار مسجد دستخط‌هايي وجود دارد که بين آنها دستنوشته‌هايي از شيخ بهايي، شاه عباس سوم و ابوالقاسم نباتي وجود دارد.
فضاي بزرگي که زير گنبد دو پوش قرار گرفته مقطعي مربعي شکل دارد که ارتفاع آن 18 متر است. در طرفين خانقاه اتاق‌هايي و به قرينه هم ساخته شده‌اند که به چيني خانه (محل نگهداري ظروف چيني) معروف شده است. اين قسمت در شرق بقعه واقع شده و با گچ بري‌ها و نقاشي‌هايي تزئين يافته و دور تا دور ديوارهايش حاوي دستخط‌هايي است. حصار سنگي مقبره بصورت مستطيل شکل در اطراف صحن کشيده شده و با نقوش اسليمي و هندسي بصورت مشبک حجاري شده و از شاهکارهاي حجاري اسلامي است. در قسمت ورودي و در سمت راست کتيبه‌اي با خط کوفي و با عنوان الله ـ محمد ـ علي بصورت حجاري ديده مي‌شود.

منبع :

برچسب ها:

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هزینه سرمایه ملی برای دریاچه ‌بیمارارومیه خیانت است

پدر علم کويرشناسي ادعا كرد
خروج

پدرعلم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

۹۰ درصد فسادهای مالی ناشی از رانت اطلاعاتی در دولت است

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي:
خروج

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ۹۰ درصد فسادهای مالی از رانت اطلاعاتی در دولت است و پایه فساد اخلاقی نیز فساد مالی است.

بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:با توجه به وضعيت اسفبار اشتغال در آذربايجان غربي، وجود 40 هزار فارغ‌التحصيل بيکار در اين استان و بهبود وضعيت اشتغال و کسب و کار در گرو اهتمام جدي مسئولان است.

افزايش اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي استان

عصر آذربایجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش:شش ماه نخست امسال شاهد افزايش 217 درصدي اجراي احکام قضايي در خلع يد مناطق جنگلي از لحاظ مساحت در استان بوده و با توجه به نقش و اهميت منابع طبيعي بايد بهره‌برداري اصولي از آن مورد توجه جدي قرار گيرد.

تيغ مشکلات مالي بيخ‌ گلوي ناشران کتاب

گزارش
خروج

گروه گزارش: گرفتن مجوز کتاب، چاپ و انتشار آن و در ‌‌نهايت توزيع و پخش کتاب از پروسه‌هاي دشواري است که همه ناشران چه کساني که سال‌ها در اين زمينه فعاليت دارند و چه کساني که تازه وارد حيطه نشر شده‌اند از دغدغه‌هاي اصلي فعالان اين بخش به شمار مي‌رود دغدغه‌هاي ناشران استان آذربايجان غربي گلايه‌هاي زيادي از آن دارند.

تندرستی

نذري وتهديد سلامت عزاداران
خروج

گروه تندرستي:در دهه اول ماه محرم بسياري از تكايا، مساجد و حسينيه‌ها غذاي نذري مي‌دهند. هرچه هم كه به تاسوعا و عاشوراي حسيني نزديك‌تر مي‌شويم، هيات‌هاي بيشتري به خيل عزاداران و نذري‌دهندگان مي‌پيوندند و از طرفي بر گيرندگان غذاي نذري هم افزوده مي‌شود.

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي

پاسخ امام زمان (عج) به چند شبهه عاشورايي
خروج

گروه دين و انديشه:کافيست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهاي عزاداري بر امام حسين عليه السلام بيانديشي. اين فکر ناخودآگاه يک شيعه را به ياد امام زمان خويش مي اندازد که آن حضرت چه نگاهي به اين ماه دارد و انديشه و افکار او در اين باب چگونه است؟

مبالغه‌گويي مهم‌ترين آسيب در عزاداري‌ها است

امام جمعه مياندوآب:
خروج

گروه خبر:امام جمعه مياندوآب گفت: اغراق و مبالغه مهم‌ترين آسيب در آئين‌‌هاي عزاداري امام حسين (ع) است.

ايجاد امنيت اجتماعي پايدار نيازمند خرد جمعي

عصر آذربايجان گزارش مي‌دهد
خروج

گروه گزارش: امروزه امنيت اجتماعي به يکي از مهمترين مباحث در بحث امنيت تبديل شده است؛ ايجاد امنيت اجتماعي پايدار به ويژه در استان‌هاي مرزي، نيازمند همت جدي تمام متوليان بخش فرهنگي و اجتماعي است.

معماي حل نشده راه هاي زير زميني تبريز

گفتگو
خروج

گروه تاريخي:?راه هاي زير زميني و عجايب ناشناخته آن هميشه در فيلم هاي علمي تخيلي يکي از سکانس هاي مشهور و مورد علاقه کارگردانان و تماشاگران است و آنها را روي صندلي سينما يا مقابل صفحه جادويي تلويزيون ميخکوب مي کند.

استان زنجان ظرفيتي ناشناخته براي کشورهاي قفقاز

گزارش
خروج

گروه سياسي: استان زنجان در شمال‌غرب کشور مسافت قابل قبولي با کشورهاي قفقاز دارد، اما اين ظرفيت براي اقتصاد زنجان به خوبي به کارگيري نشده است.

درباره نشریه عصر آذربایجان

خروج

«عصر آذربایجان» نخستین نشریه منطقه ای استان های آذربایجان غربی ،آذربایجان شرقی،زنجان و اردبیل هست

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها