عصر آذربایجان

گزارش خبر

گوردخمه فخريکا

گوردخمه فخريکا

1396/07/30

گوردخمه فخريکا به عنوان يک بنا و اثر باستاني و تاريخي در شهر مهاباد، استان آذربايجان غربي، کشور ايران ، ثبت شده است.

در شمال شرقي مهاباد در سر راه مهاباد به مياندوآب , اثر صخره اي ديگري ازدوره مادها ديده مي شود که از نظر شکل ظاهري با اصول معماري اين دوره هماهنگي دارد.
تنها اختلاف موجود در اين مقبره نسبت به ساير مقابر صخره اي به ويژه گوردخمه صحنه اين است که ديوار انتهاي ايوان ديده نمي شود و از اين ايوان تا انتهاي مقبره حالت يکپارچگي به خود گرفته است و علاوه بر آن اطاق مقبره داراي دو ستون آزاد مي باشد که پاستونها به شکل مکعب حجاري شده اند . اين مقبره فاقد مدخل ورودي بوده و در ايوان آن دو ستون سنگي ايجاد شده که پاستونهايي شبيه گلدان وارونه مي باشند.
ستونهاي جلوي ايوان و داخل مقبره بر اثر مرور زمان از بين رفته و تنها پاستونها و سر ستونها باقي مانده اند. به اندازه ي عرض ايوان يک سالن نيز در داخل مقبره به وجود آمده که با دو پله جرزدار از هم جدا مي شوند اختمالا اطاق جلويي جهت انجام مراسم تدفين ايجاد گرديده و در اطاق بعدي سه قبر مستطيل شکل به چشم مي خورد که يک قبر بزرگ به صورت افقي و دو قبر کوچک به صورت عمود بر ايوان در آن تراشيده شده است.
قبرهايي که در اين گوردخمه در دل سنگ تراشيده شده به عمق 50سانتيمتر بوده و درحالي که در مقبره ي صخرهاي صحنه قبور حدود 50سانتيمتر از سطح مقبره بالاتر ساخته شده است. اضلاع داخل دخمه كاملا سنگي هستند و با دقت بالايي زواياي قائمه دارند. ساكنان اين محل دخمه مزبور را محل زندگي فرهاد كوه كن ميدانند. يك سالن به اندازه ايوان اين دخمه درون مقبره قرار دارد كه با دو پله از ايوان جدا شده است.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

گوردخمه فخريکا

گوردخمه فخريکا
خروج

گوردخمه فخريکا به عنوان يک بنا و اثر باستاني و تاريخي در شهر مهاباد، استان آذربايجان غربي، کشور ايران ، ثبت شده است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها