عصر آذربایجان

گزارش خبر

کلنگ‌زني موزه بوکان چشم انتظار بودجه

کلنگ‌زني موزه بوکان چشم انتظار بودجه

1396/06/26

گروه سيري در استان ها: کلنگ زني موزه بوکان با گذشت دو سال از تصويب چشم انتظار اختصاص بودجه مورد نياز و توجه ويژه مسئولان است.

ساخت ساختمان موزه در شهرستان بوکان در سال گذشته در کميته برنامه‌ريزي اين شهرستان با اعتبار 22 ميليارد ريال مصوب شد و قرار بود در سال نخست برابر با يک سوم اين مبلغ براي آغاز اين طرح اختصاص يابد اما نه ‌تنها در بودجه پارسال مبلغي براي اين پروژه محقق نشد بلکه در سالجاري نيز تاکنون بودجه‌اي پرداخت نشده است و کلنگ‌زني موزه بوکان چشم انتظار بودجه است.  
نقش اساسي موزه‌ها در جوامع بشري نقشي  ماندگار و ترويج کننده ناب‌ترين پديده‌هاي فرهنگي است. موزه‌ها در حقيقت فرزندان تاريخ و هنر هستند. موزه واژه‌اي يوناني از ريشه "موزيون" به معناي مجلس فرشتگان است. موزه، مقياس شعور، ميزان عقول و درجه افهام و نيز آيينه ادراک گذشتگان است.
شوراي جهاني موزه‌ها، موزه را مؤسسه‌اي دائمي مي‌داند که اهداف مادي ندارد و در آن به روي همگان گشوده است و براي خدمت به جامعه و پيشرفت آن فعاليت مي‌کند. گرد آوري و نگهداري، تحقيق، انتقال و نمايش شواهد بر جاي مانده به منظور بررسي و آموزش از جمله اهداف موزه‌ها به‌شمار مي‌رود. بر اساس بررسي‌ها در خاستگاه پيدايش شهرها، مشخص شده است که خاورميانه و به‌ويژه مناطق غربي ايران جزو کهن‌ترين تمدن‌هايي هستند که سابقه شهرنشيني آن‌ها ثابت شده است، بر همين اساس شهر بوکان در استان آذربايجان‌غربي با توجه به قرارگيري در اين حيطه جغرافيايي و نيز وجود ده‌ها تپه و سايت تاريخي در داخل و اطراف از کهن‌ترين بخش‌هايي است که سابقه شهرنشيني در آن وجود دارد.
*محوطه باستاني قلايچي بوکان؛ اثري به درازاي قدمت قوم مانا
هويت تاريخي شهرستان بوکان از محوطه باستاني "قلايچي" در نزديکي روستايي به همين نام و در هشت کيلومتري شمال شرقي اين شهرستان گرفته شده است و بازمانده يکي از مراکز مهم تمدن ماناها در هزاره نخست پيش از ميلاد به‌شمار مي‌رود. نخستين فصل کاوش‌هاي محوطه عصر آهن قلايچي بوکان در بيش از 30 سال پيش انجام شد و آثاري که از اين محوطه به يغما رفت و اکنون در مجموعه‌هاي خصوصي اروپا و موزه‌هاي ژاپن نگه‌داري مي‌شود.
بخشي از آثار محوطه باستاني قلايچي اکنون در موزه‌هاي ملي ايران (تهران)، اروميه، مياندوآب و نقده قرار دارد و اگر موزه در شهرستان بوکان تأسيس شود و اين آثار به خانه خود بازگردند، باعث مي‌شود که شهروندان اين شهر بيش از پيش با تاريخ و تمدن محل سکونت خود آشنا شوند و هم مي‌تواند به جذب گردشگر در سومين شهرستان پرجمعيت استان آذربايجان‌غربي کمک کند. رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بوکان در خصوص آخرين وضعيت ساخت موزه بوکان با بيان اينکه پارسال مبلغ هفت ميليارد و 200 ميليون ريال در رديف توازن کمک به مناطق محروم براي ساخت ساختمان موزه در بوکان اختصاص يافت، اظهار داشت: تاکنون بودجه‌هاي رديف توازن نه تنها در اين شهرستان بلکه در کل استان محقق نشده است. اسعد جمياني با اشاره به اينکه کلنگ‌زني و شروع اين پروژه منوط به تخصيص يک سوم بودجه کل است، افزود: متأسفانه تاکنون يک ريال از بودجه اختصاص يافته براي موزه تحقق پيدا نکرده است. به گزارش عصرآذربايجان به نقل از مهر، رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان بوکان با اعلام اينکه درصورت تأسيس موزه در اين شهرستان براي بيش از 10 نفر اشتغال ايجاد مي‌شود، افزود: اين افراد در بخش‌هايي مانند نگهباني، يگان حفاظت  انباردار، کارپرداز، کارشناس مرمت، اموال‌دار  مدير مجموعه و غيره استخدام مي‌شوند.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

کلنگ‌زني موزه بوکان چشم انتظار بودجه

کلنگ‌زني موزه بوکان چشم انتظار بودجه
خروج

گروه سيري در استان ها: کلنگ زني موزه بوکان با گذشت دو سال از تصويب چشم انتظار اختصاص بودجه مورد نياز و توجه ويژه مسئولان است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها