عصر آذربایجان

گزارش خبر

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت

1396/06/05

گروه سيري در استان ها: آبشار شلماش يکي از جاذبه هاي کم نظير آذربايجان غربي در 11 کيلومتري شهر سردشت بوده که روزانه پذيراي گردشگران و علاقمندان زيادي از سراسر کشور است؛ جاذبه کم نظيري که فاقد زيرساخت هاي لازم براي جذب گرداشگران داخلي و خارجي است.

 هر روز که به علم بشر افزوده مي شود بيشتر تاثير آب را بر اعضاي بدن انسان شاهد هستيم که در کم کردن بيماري هاي پوستي، تسکين دهنده درد ها، بهبود زخم ها و از همه مهمتر ارتقاي سلامت روان تاثير فراواني دارد. آب زلال آبشار هميشه خروشان شلماش با سرچشمه گرفتن از کوهستانهاي بلند منطقه محيط طبيعي و چشم انداز زيبايي را از ترکيب جنگل، رودخانه و کوهستان به وجود آورده است. اين آبشار در دره اي عميق با قابليت دسترسي آسان با خودرو و ساير وسايل نقليه ديگر و همچنين در مسير روستاهاي گردشگرپذير دهستان آلان و بازارچه کالاهاي مرزي اشکان قرار گرفته است. 3 آبشار با ارتفاع هايي متفاوت و پشت سر هم شلماش را به بزرگترين و چشم نوازترين آبشار استان و کشور تبديل کرده است و به گفته مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنابع دستي وگردشگري سردشت در 6 ماهه امسال بيش از 31 هزار و 200 نفر از آن بازديد کرده اند. در قسمت ورودي آبشار محوطه بزرگي براي پارکينگ و يا اقامت مسافران و گردشگران تعيين شده است که توسط زمين دار بومي اداره مي شود و در آن مکان هايي همچون سرويس هاي بهداشتي، فروشگاهي براي خريد ملزومات، و سکوهايي براي چادرها تعبيه کرده است. محمد اسدي يکي از بازديدکنندگان از آبشار شلماش مي گويد امنيت و جاذبه آبشار شلماش سبب شده تا فرسنگ ها دورتر، از استان اصفهان به همراه خانواده و جمعي از دوستان به سردشت سفر کنيم و با اقامت امشب در چادرهايمان، دومين شب را سپري کرده ايم.
درختان در هم تنيده گردو، انار، انگور و برخي درخت ها شامل چنار، بلوط و مازوج در ميانه راه  محوطه پارکينگ را به آبشار وصل کرده است که با عبور از آن و پيمودن حدود 20 متر به اولين آبشار مي رسيم که با محوطه سازي، نرده گذاري و ايجاد پله توسط شهرداري، مشاهده هر سه آبشار در ارتفاع بيش از 200 متر در دره اي عميق و جنگلي را آسان مي کند. پله ها و سکوهاي نزديک آبشار به گونه اي طراحي شده اند که مي توان در نزديک ترين حالت هر سه آبشار را ديد و حتي قسمتي از آب که در بازخورد آب و صخره ها به سر و صورت بازديدکنندگان برخورد مي کند و باعث ايجاد طراوت و شادابي در آنها مي شود را از ديگر لذات آن برشمرد. آب هايي که با هيجان خاصي از ابتداي صخره ها سقوط کرده و در چاله اي با عمق نامحدود فرود مي آيند سپس در اطراف خود رنگين کماني از نورها و رنگها را شکل مي دهند و دوباره مسير خود را مارپيچي و با گذر از سنگهاي بزرگي که در رودخانه هستند به آبشار دوم و در نهايت سومين آبشار سرازير و روان مي شوند. در فصول مختلف سال اگرچه در بسياري از مکان ها تابلوهاي “شنا کردن ممنوع” به چشم مي خورد اما هستند جواناني که عاشق هيجان و يا خواهان ثبت تجربه هاي جديد مي باشند و در زير آبشارها اقدام به شيرجه از ارتفاع هاي مختلف براي خودنمايي و يا گرفتن سلفي بر صخره هاي لغزنده مي کنند. به گزارش عصرآذربايجان به نقل از راه دانا، فراهم نبودن زيرساخت ها و عدم توجه به اين بخش درآمدزا در شهرستان به واسطه همجواري با اقليم کردستان، بازار بزرگ بانه در استان کردستان و شهرهاي بزرگ ديگر مثل مهاباد و بوکان که در مسير کريدور شمالغرب کشور هستند اين جاذبه بکر و طبيعي را کمتر در معرض توجه عمومي کشور قرار داده است.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

آبشار شلماش سردشت

آبشار شلماش سردشت
خروج

گروه سيري در استان ها: آبشار شلماش يکي از جاذبه هاي کم نظير آذربايجان غربي در 11 کيلومتري شهر سردشت بوده که روزانه پذيراي گردشگران و علاقمندان زيادي از سراسر کشور است؛ جاذبه کم نظيري که فاقد زيرساخت هاي لازم براي جذب گرداشگران داخلي و خارجي است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها