عصر آذربایجان

گزارش خبر

قلعه لک لک ها

قلعه لک لک ها

1396/03/07

گروه سيري در استان ها: قلعه لک لک ها، نامش بسيار عجيب است و مرا به ياد شکل ظاهري خاص لک لک ها مي اندازد و حس مي_کنم بايد قلعه اي بزرگ باشد که لک لک هاي زيبا در آن فرمانروايي مي کنند.

براي بازديد از اين قلعه بايد از شهر خود به زنجان و به سمت جاده تبريز برويم. حدود صد کيلومتر که از زنجان گذر کرديم در نزديکي روستايي به نام شکورچي  متوقف مي شويم. به نظر اينجا محل قلمرو لک لک هاست؛ اما خبري از قلعه و برج و بارويي نيست. جلوتر که مي رويم ديواره هاي عظيم و مرتفعي را مي بينيم که بر روي آن ها چيزي شبيه لانه کبوتر ديده مي شود و مي گويند اينجاست قلعه لک لک ها. خوب که نگاه مي کنيد پرندگاني با منقار جالب و خوشرنگ را مي بينيم که اين منطقه وسيع را براي زندگي انتخاب کرده اند، در ميان بافت قهوه اي و قرمز رنگ ديواره ها و هواي آفتابي حاکم بر منطقه رنگ سفيد بال هاي لک_لک_ها بسيار تماشايي است. اين پرندگان سفيد و با ظاهري زيبا اينجا را به خاطر مردمان مهربانش و بوي کشتزارهاي برنج و وجود رودخانه قزل اوزن، محلي امن براي سکونت خود يافته اند و برفراز ديواره ها لانه هايي زيبا را با کمک هم برپا ساخته اند. با اينکه از آن قلعه اي که در ذهن داشتم خبري نبود اما ديدن لک لک ها در اين منطقه بسيار جذاب و شگفت انگيز بود. قلعه لک لک ها در نزديکي زنجان لک لک ها بر روي تيغه اي از عوارض طبيعي زمين که به صورت ديواره اي عظيم و مرتفع تشکيل شده و لانه هاي خود را برپا کرده اند. لک لک ها لانه هاي خود را در اين منطقه به علت وجود هواي مناسب – کشتزارهاي برنج – رودخانه قزل اوزن و وجود انواع آبزيان برپا کرده_اند. به دليل رابطه خوب اهالي منطقه با اين پرندگان، لک لک ها بيش از هفت دهه در اين منطقه ماندگار شدند. لک لک ها پرندگان با پاهاي دراز ، سرهاي بدون پر و منقار برجسته که در کنار آب هاي شيرين يا شور و باتلاق ها سکونت دارند. لک لک ها از طريق منقارشان ماهي هاي کپور در رودخانه ها را شکار مي کند و اغلب براي ماهيگيري خود رودخانه‌هاي متروکه‌اي را ترجيح مي‌دهند که به وسيله‌ي جزر و مد يا افت سطح آب شيرين ايجادشده‌اند، چون مي دانند که ماهي‌ها در اين نقاط جمع مي شوند. لک لکي هايي که در قلعه ي للک لک زنجان زندگي مي کنن ، از گونه لک‌لک خاوري هستند که نام علمي آن Ciconia boyciana است. زندگي دسته جمعي اين گونه از پرندگان بسيار تماشايي و جالب است. دسترسي به قلعه لک لک ها آدرس: ايران. زنجان. قلعه لک لک ها در صد کيلومتري زنجان- ماهنشان و در نزديکي روستاي شکورچي (بين روستاي قره بوطه – حصار) مي باشد. بهترين راه دسترسي از جاده زنجان به تبريز مي باشد.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

قلعه لک لک ها

قلعه لک لک ها
خروج

گروه سيري در استان ها: قلعه لک لک ها، نامش بسيار عجيب است و مرا به ياد شکل ظاهري خاص لک لک ها مي اندازد و حس مي_کنم بايد قلعه اي بزرگ باشد که لک لک هاي زيبا در آن فرمانروايي مي کنند.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها