عصر آذربایجان

گزارش خبر

هشترود

هشترود

1394/09/29

گروه سيري در استان ها:هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است.

گروه سيري در استان ها:هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است. اين شهر در بين مختصات جغرافيايي 36 درجه و 45 دقيقه و 37 درجه و 24 دقيقه عرض شمالي و 46 درجه و 25 دقيقه و 47 درجه و 24 دقيقه طول شرقي واقع شده و به‌طور متوسط 1150 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. هشترود در 101 کيلومتري غرب ميانه و 134 کيلومتري جنوب شرق تبريز واقع شده و مساحت آن 6.24 کيلومتر مربع مي‌باشد.
جمعيت اين شهر برپايه سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال 1385 خورشيدي، بالغ بر 18,413 نفر برآورد شده‌است که از اين جهت، سيزدهمين شهر آذربايجان شرقي محسوب مي‌شود. برطبق همين آمار، از مجموع جمعيت شهر هشترود 9.337 نفر مرد و 9.081نفر زن بوده‌اند؛ همچنين شمار خانوارهاي اين شهر 4.493 خانوار بوده‌است.
هشترود به وسيله چند رودخانه فرعي سيراب مي‌شود. در اين ميان، رودخانه قرانقوچاي که از پيرامون اين شهر مي‌گذرد، بزرگ‌ترين رودخانه منطقه بوده و يکي از شاخه‌هاي سفيدرود محسوب مي‌شود. همچنين در هشترود و اطراف آن، چندين چشمه آبگرم معدني وجود دارد.
کوه‌هاي هشترود که در امتداد کوهستان سهند کشيده شده‌اند، در سمت غربي اين شهر قرار گرفته‌اند؛ از ميان اين کوه‌ها، ارتفاع پنج کوه بيش از 2000 متر بوده و بلندترين آن‌ها «آق‌داغ» با 2950 متر ارتفاع است. در لايه‌هاي مختلف اين کوه‌ها ذخاير معدني متعددي نظير آهک، آهن، گچ و نمک يافت مي‌شوند.آب و هواي هشترود کوهستاني بوده و ميانگين سردترين دماي آن 3- درجه سانتي‌گراد و مربوط به ماه ژانويه و ميانگين گرم‌ترين دماي آن 34+ درجه سانتي‌گراد و مربوط به ماه اوت است. همچنين متوسط بارندگي ساليانه در اين شهر بين 300 تا 500 ميلي‌متر متغير است.
برپايه اولين تقسيمات کشوري در ايران، هشترود از شهرهاي تابعه شهرستان مراغه به‌شمار مي‌رفت؛ در سال 1948 از اين شهرستان جدا شده و به شهرستان تبريز پيوست؛ سرانجام در سال 1960 مستقل شد و به‌عنوان يکي از شهرستان‌هاي استان آذربايجان شرقي شناخته‌شد.عموم ساکنان هشترود به زبان ترکي آذربايجاني سخن مي‌گويند و غالب آن‌ها پيرو مذهب شيعه دوازده‌امامي هستند. از محصولات توليدي اين شهر مي‌توان به حبوبات، عسل، غلات، کره، ميوه‌جات، علوفه و محصولات حيواني اشاره کرد.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

هشترود

هشترود
خروج

گروه سيري در استان ها:هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها