عصر آذربایجان

گزارش خبر

بداخلاقي انتخاباتي جلوه‌اي از تزلزل تربيت سياسي

بداخلاقي انتخاباتي جلوه‌اي از تزلزل تربيت سياسي

1396/01/27

سرويس سياسي: از همان ابتداي ثبت‌نام کانديداهاي انتخابات شوراي اسلامي شهر، شاهد بدرفتاري انتخاباتي به ويژه در شهر اروميه هستيم که اين امر سبب شده شاهد تزلزل تربيت سياسي در جامعه باشيم.

سرويس سياسي: از همان ابتداي ثبت‌نام کانديداهاي انتخابات شوراي اسلامي شهر، شاهد بدرفتاري انتخاباتي به ويژه در شهر اروميه هستيم که اين امر سبب شده شاهد تزلزل تربيت سياسي در جامعه باشيم.
به گزارش عصرآذربايجان، همواره با نزديک شدن به انتخابات، شاهد بيان مباحثي در قالب اخلاق انتخاباتي، رفتار اسلامي و سياسي در انتخابات و مباحثي از اين دست هستيم و همواره همه ما از بهبود رفتارهاي انتخاباتي حرف مي‌زنيم ولي همچنان شاهد بدرفتاري انتخاباتي در جاي جاي ميهن عزيزمان در تمام انتخابات هستيم.
هفته نخست سال جديد نيز براساس برنامه‌ريزي‌هاي به عمل آمده، به ثبت‌نام از کانديداهاي انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا اختصاص داشت و خوشبختانه استقبال در استان آذربايجان غربي نيز از ثبت‌نام در اين انتخابات مطلوب ارزيابي شد، اما آنچه در اين ميان جاي تامل و تاسف داشت، بدرفتاري‌هاي انتخاباتي از همان بدو آغاز ثبت‌نام توسط کانديداهاي شوراي اسلامي شهر، بود.
در اين دوره از ثبت‌نام، هر چند خبرنگاران در ساير شهرستان‌هاي آذربايجان غربي مجوز ورود به محل ثبت‌نام را نداشتند، ولي در اروميه حال و هواي ديگري حاکم بود، فرمانداري اروميه نيز اتاقي براي نشست خبري کانديداها در نظر گرفته بود ولي آنچه شاهد بوديم، بي‌حرمتي تعداد قابل توجهي از کانديداهاي شوراي اسلامي شهر به گروه‌، طيف و يا افراد بود که با استفاده از تريبون دولت، دست به تخريب افراد و گروه‌ها مي‌زدند و در مواردي نيز کانديداها خبرنگاران را نيز مورد لطف قرار داده و با الفاظي که شايسته يک کانديدا نيست، با خبرنگاران حاضر در فرمانداري برخورد مي‌کردند.
در اين ميان با توجه به شرايط حساس آذربايجان غربي از نظر جغرافيايي، به نظر مي‌رسد بايد کانديداها در فضاي سالم رقابتي و به دور از بدرفتاري‌هايي که شاهد آن هستيم، رقابت اخلاقي داشته باشند تا مردم بتوانند در فضايي سالم و به دور از تنش، نمايندگان خود را راهي شوراي اسلامي شهر کنند.
* قائل به سانسور انتخاباتي نيستم
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص گفت: معتقديم شور انتخاباتي لازمه شرکت همه جانبه مردم در انتخابات و خلق حماسه سياسي است. روح الله حضرت پور با بيان اينکه مخالف شور انتخاباتي نيستيم، ادامه داد: در اين ميان قائل به سانسور انتخاباتي هم نيستيم و بايد مسائل شفاف بيان شوند تا در آينده با مشکلي مواجه نشويم. وي يادآور شد: معتقدم گروه‌ها  جريانات و اشخاص بايد در قالب قانون به انتخابات شور بدهند و مردم را ترغيب به حضور در پاي صندوق‌هاي راي که عامل مشروعيت نظام است، کنند.
اين مسؤول يادآور شد: در سال‌هاي گذشته به عينه ديديم هما‌ن مقدار که انتخابات عامل به حرکت در آمد خون در رگ‌هاي انقلاب بود، انتخابات به همان ميزان نيز اکسير افزايش مشروعيت نظام جمهوري اسلامي است. حضرت‌پور با بيان اينکه اگر انتخابات آسيب‌زا باشد براي کشور مضر است، افزود: در اين ميان اگر انتخابات آسيب‌زا باشد، ضرباتش جبران_ناپذير خواهد بود.
* دست‌اندرکاران انتخابات بايد به چهارچوب قانون و اخلاق پايبند باشند
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اگر دقتي در فتنه سال 88 داشته باشيم به خوبي مي‌بينيم که مقام معظم رهبري نيز به اين موضوع تاکيد کرده‌اند که بايد کشور را از آسيب‌ها دور نگه داشت؛ ولي نمي‌دام که تا چه زماني بايد کشور از اين فتنه آسيب و تاثير منفي بگيرد….
وي خاطرنشان کرد: اين آسيب‌ها فقط در حوزه سياست و امنيت مشکل‌ساز نيست بلکه اقتصاد  روند رشد و توسعه کشور و بسياري از مولفه‌هاي ديگر را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.
اين مسؤول اعلام کرد: معتقديم که دست‌اندرکاران انتخابات بايد به چهارچوب قانون و اخلاق پايبند باشند و بدانند که به چه وادي مهم و حساسي مي‌خواهند ورود يابند.
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به بداخلاقي‌هاي انتخاباتي موجود در انتخابات، اظهار داشت: انتظار نداشتيم جريانات سياسي و انتخاباتي شهر در همين ابتداي کار و از بدو ثبت‌نام براي انتخابات شوراي اسلامي شهر اينگونه حرکت کنند.
*برخي‌ها به جاي حرف، فحاشي مي‌کنند
حضرت‌پور با بيان اينکه عده‌اي به جاي نقد  تخريب مي‌کنند، به جاي حرف، فحاشي مي‌کنند و به جاي منطق و اعلام برنامه به هوچي‌گري مي‌پردازند.
وي با بيان اينکه مردم واقعا تحت فشار اقتصادي هستند، گفت: معيشت مردم در تنگنا قرار دارد و اين انصاف نيست که اقايان از هر گروهي آرامش رواني جامعه را به هم بزنند.
اين مسؤول اذعان داشت: بد اخلاقي سياست‌مدارن در بداخلاقي خود جامعه نيز تاثير دارد و در صورتي که فرهنگ سياسي جامعه تخريب شود، فرهنگ عمومي جامعه نيز به موازات آن تخريب شده و صدمه خواهد ديد.
*فضاي غيرعقلاني و غيرمنطقي به نفع شهر نيست
نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: حاکم بودن فضاي غيرعقلاني و غيرمنطفي به نفع شهر نيست و همانطور که اشاره کردم ما با شور انتخاباتي موافقيم و در کنار اين شور بايد شعور نيزوجود داشته باشد.
حضرت‌پور با بيان اينکه با نقد نيز موافق هستم  ادامه داد: اما سياست‌مداران ما نبايد کاري کنند که کشور به جاي استفاده از انتخابات براي رشد  توسعه و آباداني کشور، از انتخابات متضرر شود. وي با اشاره به خطبه‌هاي نماز جمعه هفته گذشته، خاطرنشان کرد: همانطور که نماينده ولي‌فقيه در آذربايجان غربي نيز در خطبه‌هاي نماز جمعه هفته گذشته اشاره کرد، مردم بايد بي_ادب‌ها و بداخلاق‌هاي سياسي را طرد کنند.
اين مسؤول ادامه داد: اين افراد اگر هم وارد جريان خدمت به مردم شوند، آرامش سياسي را به هم خواهند زد و عامل عقب ماندگي شهر خواهند بود.
*هيچ کس نمي تواند با پا گذاشتن روي شانه ديگري بالا رود
استاندار آذربايجان غربي نيز در اين خصوص گفت: کانديداها حول محور اخلاق حرکت کنند.
قربانعلي سعادت اظهار داشت: هيچ کس با پا گذاشتن روي شانه ديگران نمي تواند بالا برود و بايد کانديداها از تخريب هم خودداري کنند.
وي تصريح کرد: محدوده اي در حوزه اخلاق داريم و بايد اخلاق مداري توسط کانديداها و هواداران آنها رعايت شود و لازم است حول محور اخلاق حرکت کنيم.
اين مسؤول ادامه داد: از طريق همين تريبون شاهد بودم برخي کانديداها همديگر را تخريب مي کنند؛ اين افراد مورد تاييد نيستند چون تخريب ديگران زمينه رشد افراد را فراهم نمي_آورد.
استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: اميدوارم با حضور حداکثري مردم در انتخابات مواجه باشيم و اين امر مهم به کمک رسانه ها ميسر خواهد بود.
سعادت با بيان اينکه اميدواريم انتخابات را با طراوت برگزار کنيم، يادآور شد: ايجاد زمينه مشارکت هر چه بيشتر تلاش ما است.
وي با اشاره به رکوردزني ثبت نام کانديداها در اروميه، افزود: مردم اروميه در صحنه هاي مختلف حضور داشته و امروز نيز در انتخابات حضور پرشوري دارند.
استاندار آذربايجان غربي ادامه داد: همه بايد براي برگزاري انتخابات سالم تلاش کنيم چرا که اين امر سبب مي شود توسعه يابيم و براي اين منظور بايد هر فرد مسير توسعه را از خود شروع کند.
اين مسؤول يادآور شد: در برخي شهرها شاهد هستيم که شوراي اسلامي شهر برنامه سال گذشته شهرداري ها را به تصويب نرسانده که در حال طي مسير مراحل قانوني در اين زمينه هستيم چرا که طي کردن درست مسير از اولويت ها است.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

بداخلاقي انتخاباتي جلوه‌اي از تزلزل تربيت سياسي

بداخلاقي انتخاباتي جلوه‌اي از تزلزل تربيت سياسي
خروج

سرويس سياسي: از همان ابتداي ثبت‌نام کانديداهاي انتخابات شوراي اسلامي شهر، شاهد بدرفتاري انتخاباتي به ويژه در شهر اروميه هستيم که اين امر سبب شده شاهد تزلزل تربيت سياسي در جامعه باشيم.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها