عصر آذربایجان

گزارش خبر

آذربايجان غربي عاري از آنفلوآنزاي مرغي

آذربايجان غربي عاري از آنفلوآنزاي مرغي

1395/10/26

آذربايجان غربي با وجود قرار گرفتن در کريدور پرندگان مهاجر و هم مرزي با سه کشور خارجي درگير با بيماري آنفلوآنزاي مرغي، عاري از شيوع و ابتلا به اين بيماري است.

گروه گزارش: آذربايجان غربي با وجود قرار گرفتن در کريدور پرندگان مهاجر و هم مرزي با سه کشور خارجي درگير با بيماري آنفلوآنزاي مرغي، عاري از شيوع و ابتلا به اين بيماري است.
هم اکنون 11 استان کشور با بيماري آنفلونزاي مرغي درگير بوده و علايم اين بيماري در اين استانها مشاهده شده است اما تاکنون با اجراي کنترلهاي دقيق هيچ نشانه‌اي از بيماري آنفولانزاي پرندگان در آذربايجان غربي مشاهده نشده است. در اين راستا نيز ورود محصولات پروتئيني از جمله گوشت مرغ و تخم مرغ از استانهاي آلوده ممنوع شده است و بر ورود اين اقلام از ساير استانهاي کشور نيز نظارت دقيقي صورت مي‌گيرد. تاکنون بيش از يک هزار مورد نمونه_برداري و آزمايش در واحدهاي مرغداري استان اجرا شده است و بايد به دليل احتمال انتقال اين بيماري از پرندگان مهاجر تا ارديبهشت سال آينده اقدامات پيشگيرانه به دقت در استان اجرا شود. بيماري آنفولانزاي پرندگان يک بيماري ويروسي و مشترک بين انسان و پرندگان است که در سال 2016 به واسطه پرندگان مهاجر از روسيه وارد استانهاي شمالي کشور شد. فصل زمستان مصادف است با ورود پرندگان مهاجر سرزمين‌هاي شمالي به ايران. اين مهاجرت که صحنه‌هاي زيبايي را مي‌آفريند، در سال‌هاي اخير بدون دغدغه نبوده است. از طرفي شکار بي‌رويه پرندگان مهاجر و از طرف ديگر، انتقال برخي بيماري‌هاي خطرناک از طريق پرندگاني که به ايران مهاجرت مي‌کنند، نگراني‌هايي را ايجاد کرده است. آذربايجان غربي از نظر جغرافيايي نيز در مسير مهاجرت پرندگان مهاجري است که هر ساله با شروع فصل پاييز و آغاز سرما از عرض هاي شمالي کره زمين به عرض هاي جنوبي تر مهاجرت مي کنند اين در حالي است که يکي از منبع بيماري آنفولانزاي مرغي پرندگان مهاجر هستند. آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان بين پرندگان و انسان مشترک است، اين آنفلوانزا يکي از بيماري‌هاي به شدت واگيردار و کشنده در پرندگان است که توسط ويروس نوع A که تمايل زيادي به سلول‌هاي مخاطي و خصوصاً دستگاه تنفس و دستگاه گوارش دارد، ايجاد مي‌شود. بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان از طريق ورود پرندگان مهاجر به تالابها و آبهاي ايران شيوع مي يابد به نحوي که با آلوده شدن طيور بومي، زمينه ابتلاي طيور صنعتي نيز فراهم مي_شود. بيماري آنفلوانزاي پرندگان بيماري خطرناکي است که در سال 1918 ميلادي در جهان شيوع پيدا کرد.
*لزوم مشارکت عوامل اجرايي براي مهار بيماري آنفلوانزاي مرغي
رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: تا کنون طبق بررسي‌ها و نمونه گيري‌هاي مستمر انجام شده، مورد مثبت آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در استان مشاهده نشده است. اسمعيل کريم زاده با بيان اينکه طرح تشديد ضوابط قرنطينه‌اي براي کنترل بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد  پرندگان در استان اجرا مي‌شود افزود: مصرف کنندگان گوشت مرغ و تخم مرغ در آذربايجان غربي نگران بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان نباشند. وي با قدرداني از خدمات و اهتمام جدي اداره کل دامپزشکي استان در خصوص اقدام‌هاي پيشگيرانه در بروز بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان گفت: ستاد پيشگيري از آنفولانزاي استان با پيگيري به موقع و بسيج تمامي امکانات دستگاههاي اجرايي تشکيل شده است. رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي ادامه داد: هم اکنون برنامه‌هاي پيشگيري و اطلاع رساني در اين راستا تدوين شده است و سازمان جهاد کشاورزي نيز آمادگي لازم را با بسيج همه امکانات جهت هر نوع همکاري در اين زمينه دارد. کريم زاده، برنامه_ريزي، پايش و مراقبت قبل از شيوع بيماري‌هاي دام و طيور را يکي از اولويت‌هاي سازمان دامپزشکي عنوان کرد و گفت: براي جلوگيري از ورود اين بيماري و حفظ سلامت توليدات و فرآورده‌هاي طيور در استان بايد همبستگي و مشارکت بين عوامل اجرايي براي مهار اين بيماري بيش از پيش افزايش يابد. وي مهاجرت پرندگان مهاجر به تالاب‌هاي سطح کشور را عامل اصلي بروز آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان دانست و تصريح کرد: با توجه به وسعت تالابها و زيستگاههاي طبيعي در استان ضرورت دارد اطلاع رساني مناسبي براي مشارکت مردم در عرصه‌ها و مناطق روستايي صورت گيرد تا با توجه به اهميت موضوع، توليد کنندگان و مردم در صورتي که با هرگونه تلفات غيرعادي پرندگان مواجه مي‌شوند مراتب را به اداره دامپزشکي استان و شهرستانها اطلاع دهند.
*پايش بيماري‌هاي طيور در مرغ بومي در آذربايجان غربي اجرا مي‌شود
مدير کل اداره دامپزشکي استان نيز افزود: اداره کل دامپزشکي استان براي دستيابي به گزارش‌هاي  دقيق و قابل استناد در اين زمينه، چندين مورد بازديد و بررسي از طيور صنعتي، روستاهاي حاشيه تالاب‌ها و زيستگاه‌هاي حيات وحش انجام داده است. کاميار داهيم اضافه کرد: همزمان با نمونه برداري از مزارع، مرغداري‌ها و مناطق زيست پرندگان در آذربايجان غربي، اکيپ‌هاي دامپزشکي استان در کشتارگاه‌ها نيز حضور داشته و بر سلامت مرغ‌ها و پرندگان کشتار شده نظارت مستقيم دارند. وي اظهار داشت: برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي، خبرگيري و بازديدهاي روزانه و کسب اطلاعات توصيفي از مزارع پرورش طيور صنعتي و بومي نيز از جمله اقدامات انجام شده در اين زمينه در اين راستا بوده است. مديرکل دامپزشکي آذربايجان غربي ادامه داد: پايش در زمينه بيماري‌هاي طيور در مرغ بومي در سطح وسيعي انجام مي‌شود چرا که اين مرغ‌ها مي‌توانند منشأ مهمي براي بيماري آنفلوانزا باشند. داهيم تاکيد کرد: با توجه به اينکه استان داراي مازاد توليد در گوشت مرغ و جوجه يکروزه است، هيچ گونه نيازي به ورود فرآورده‌هاي طيور از ساير استانهاي وجود ندارد. وي بر اجتناب مردم از خريد مرغ زنده تاکيد و بيان کرد: اين اقدام علاوه بر اينکه بهداشت عمومي جامعه را تهديد مي‌کند، بلکه زمينه‌اي براي گسترش انواع بيماري‌هاي طيور و بيماريهاي قابل انتقال به انسان را نيز سبب خواهد شد.
*دوسويه بيماري آنفولانزاي پرندگان در کشور مشاهده شده است
رئيس اداره نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي نيز گفت: هيچ مورد مشکوکي از بيماري آنفولانزاي پرندگان در آذربايجان غربي مشاهده نشده است. اميد يوسفي با بيان اينکه با وجود اينکه 6 الي 7 استان کشور به خصوص استانهاي همجوار درگير  بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان هستند عنوان کرد: مورد مشکوکي از بيماري تاکنون مشاهده نشده است. وي از پايش 24 ساعته تالاب_هاي استان توسط کارشناسان محيط زيست و نيز اجراي طرح نظارت و بازديد هاي مستمر با همکاري کارشناسان دامپزشکي استان خبر داد و گفت: هر هفته به طور متوسط سه بار از تالاب_هاي استان بازديد صورت مي گيرد. يوسفي با توصيه اکيد به مردم در خصوص عدم تماس با هر گونه علايم بيماري در پرندگان به خصوص در تالاب هاي استان اظهارداشت: اگر مردم هر مورد مشکوکي مبني بر مشاهده علايم بيماري در پرندگان متوجه شدند به ادارات حفاظت محيط زيست استان اطلاع دهند. رئيس اداره نظارت بر حيات وحش اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با ابراز تاسف از اينکه امسال بيماري آنفولانزاي پرندگان در کشور يک سويه نيست و دوسويه آن مثبت و تاييد شده است  افزود: قدرت ماندگاري اين سويه بالا بوده و در صورت نفوذ به جامعه انساني تلفات بالايي خواهد داشت در اين راستا توجه به نکات ايمني ضروري است. يوسفي با اشاره به آمادگي اين اداره کل براي مقابله با هر نوع بيماري دامي و طيور در استان اضافه کرد: به دليل مرزي بودن همچنان در معرض تهديد بيماري آنفولانزاي پرندگان هستيم و آمادگي کامل در اين اداره کل براي مقابله با اين بيماري وجود دارد. به گزارش عصرآذربايجان به نقل از مهر، وي افزود: افراد بايد به جد از زنده گيري و يا شکار پرندگان مهاجر وحشي پرهيز نمايند و در صورت مشاهده تلفات غيرعادي پرندگان و ساير گونه هاي جانوري از هرگونه تماس با دست خودداري کرده و مراتب را در سريعترين زمان ممکن به اداره کل دامپزشکي يا اداره کل حفاظت محيط زيست استان اطلاع دهند.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

آذربايجان غربي عاري از آنفلوآنزاي مرغي

آذربايجان غربي عاري از آنفلوآنزاي مرغي
خروج

آذربايجان غربي با وجود قرار گرفتن در کريدور پرندگان مهاجر و هم مرزي با سه کشور خارجي درگير با بيماري آنفلوآنزاي مرغي، عاري از شيوع و ابتلا به اين بيماري است.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها