عصر آذربایجان

گزارش خبر

به عشق ايران رکورد کويرنوردي جهان را زدم

کويرنورد، هيماليا نورد، قطب نورد ايران و جهان:

1395/09/21

کويرنورد ايراني که رکورد جهاني را به ثبت رسانده است، گفت: به عشق ايران و سردار شهيد تهراني مقدم رکورد کويرنوردي را زدم و رکورد جديدم به نام دو سردار شهيد آذربايجان خواهد بود.

گروه ورزشي: کويرنورد ايراني که رکورد جهاني را به ثبت رسانده است، گفت: به عشق ايران و سردار شهيد تهراني مقدم رکورد کويرنوردي را زدم و رکورد جديدم به نام دو سردار شهيد آذربايجان خواهد بود.
يونس موحد در مورد تعريف کويرنوردي اظهار داشت: پيمايش پاي پياده و انفرادي در وسعت 200 کيلومتر به بالا در دو شاخه سرعتي و مسافت بلند در سطح کويري که نقطه آغاز و پايان را شامل مي‌شود در کويرهاي داخلي و خارجي را کويرنوردي مي‌نامند. وي که رکورد‌دار کوير‌نوردي در ايران است متولد 1360 تبريز محله ارک  بوده و در مورد ورودش به اين رشته مي‌گويد: بنا به سفارش سردار شهيد تهراني مقدم پدر موشکي ايران که قبل از شهادت‌شان دوستي با ايشان داشتم، وارد رشته کويرنوردي، قطب‌نوردي و آتشفشان‌نوردي شدم. موحد گفت: در چهار پديده‌اي جديدي که در ايران وجود نداشت تمرکز کرده‌ام که پيمايش کويرهاي ايران و جهان، صعود سرعتي به قله‌هاي ارتفاع بالاي 7 هزار متر و بازکردن مسير جديد در فصل زمستان، صعود سرعتي به قله‌هاي هيمالياي نپال و پاکستان 4 پديده‌اي است که روي آنها فعاليت مي‌کنم. وي تصريح کرد: ما قبلا در ايران کوير‌نورد نداشته چه در مسافت بلند و چه در سرعتي و من اولين نفري هستم که در اين رشته فعاليت دارم.
کويرنورد و آتشفشان نورد تبريز گفت: در حال حاضر سه رکورد دارم که در ايران 450 کيلومتر مسير نرمال را در مدت زمان 5 و نيم روز از شهرستان کاشان به آران بيدگل، طي کردن چند کاروانسرا و پارک ملي کوير تا پاسگاه سپيداب، کاروانسراي قصر بهرام و برگشت اين مسير در 5  و نيم روز رکورد ايران بود. کوير‌نورد آذربايجاني گفت: دومين رکوردم جهاني بوده و طولاني‌ترين مسافت سطح جهان براي اولين بار در فصل زمستان با پاي پياده و به تنهايي از ‌نقطه چهار طاقي در 37  کيلومتري شهرستان کاشان پيمايش شبانه آغاز گرديد که در فصل زمستان 414 کيلومتر در مدت 8 زمان روز و 18 ساعت که بزرگترين سطح مسافت جهان محسوب مي‌شود که بسيار چالش‌زا بود و تا حالا کسي به تنهايي آن را در فصل زمستان تجربه نکرده بود. موحد خاطرنشان ساخت: بايد بگويم رکورد آقاي رينهو ايتاليا اولين نفر باشگاه 8000 تايي جي ام اس يا صعود‌هاي بلند فرانسه است که هيماليانورد، کوير‌نورد و قطب‌نورد است که رکوردهاي وي را به صورت ناگهاني تغيير دادم. وي تصريح کرد: در اين سه سالي که وارد عرصه شدم مسؤول امداد و نجات کويرهاي مرکزي ايران، تنها مربي سازمان امداد و نجات، مسئول کار گروه کوير‌نوردي هيات کوهنوردي تبريز، داوطلب هلال‌‌احمر، عضو امداد و نجات کوهستان تبريز، عضو انجمن يوز پلنگ ايراني، ديده‌بان حقوقي حيوانات، عضو فدراسيون کوهنوردي، 14 مدرک کوهنوردي دارم و مسئول کار گروه کوير‌نوردي و کوهنوردي کل بسيج ادارات و وزارتخانه‌ها هستم و همکاري تنگاتنگ با هيات کوهنوردي سپاه دارم.
موحد در مورد وضعيت اين رشته در ايران گفت: 13 استان کويري داريم اما قبلا هيچ کويرنوردي نداشتيم اما شديدا استقبال شده است من تنها مربي تنها مربي کويري سازمان امداد و نجات هستم که 250 نفر در سمنان و 450 نفر در کوير شهداد کرمان آموزش داده‌ام و خيلي مشتاق هستم براي علاقمندان دانش و تجربه خو‌د را در اختيار آنان قرار دهم. وي افزود: کليه پروژه‌هاي کويرنوردي که اجراي مي‌شود اهداف ملي و غرور ملي است و جهت احياي کوهنوردي ايران بوده و اهدافي در نظر گرفته مي‌شود که تا کنون کسي کار نکرده است و تنها ورزشکاري حرفه‌اي هستم که بدون عقبه کوهنوردي کارم را شروع کردم و شعاري دارم که اهداف ملي و غرور ملي و داستاني است که از خط مقدم آغاز شده است.
من يک فرد انقلابي هستم که روي اهداف ملي  و غرور ملي فعاليت مي‌کنم. هيماليانورد تبريزي گفت: پروژه سوم من ريگ جن به مسافت 237 کيلومتر سرعتي‌ترين مسافت بلند جهان بود که من در 4 روز و دو و نيم ساعت پيمايش کردم که در کتاب گينس صفحه 237 ثبت شد و من تنها بازمانده منطقه خطرناک ريگ جن هستم. به گفته وي ريگن جن محدود جغرافيايي 3800 کيلومتر مربع است در استان سمنان که در 100 سال اخير 13 کشته داشته است و تنها منطقه کويري دنيا است که بزرگترين باتلاق نرم جهان قرار گرفته و هيچ گونه آبي در اين کوير وجود ندارد و حتي دو کويرنورد معروف به نام‌هاي سون هيدن و آلفونزو وارد اين منطقه نشده و خود نيز اعلام کردند که اين منطقه بسيار خطرناک است.
موحد گفت: برنامه آتي من طولاني‌ترين مسافت بلند سطح جهان است که 1250 کيلومتر پيمايش در دل کوير ايران که بزرگترين کويرنوردي در سطح جهان با پاي پياده در سطح جهان براي اولين بار در فصل زمستان است که دو سوم عرض ايران است که قبلا يک قسمت را طي کردم که با روش خطرناک که پيمايش آزاد سرعتي کوير بدون تيم پشتيبان بوده و با پشتيباني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و سازمان امداد و نجات خواهد بود. کويرنورد جهاني گلايه‌هايي هم داشت که در اين مورد گفت: تا به امروز ريالي از هزينه‌هاي من تامين نشده است و سفارش به تامين   مالي از طرف فرمانداري و استانداري و سپاه پاسداران و سازمان ورزش هنوز نشده است. وي ادامه داد: در جريان پروژه ريگ جن با وجود کمک ايرانسل و شهرداري تبريز و شوراي اسلامي شهر تبريز، 25 ميليون تومان پول هزينه دندانم را بابت ثبت رکورد در گينس گذاشتم و قلب من براي مردم و آرمان‌هاي انقلاب تپش داشته و تلاش کردم نام ايران را در اين کتاب ثبت کنم. به گزارش عصرآذربايجان به نقل از فارس، موحد تاکيد کرد: در دو ماه مانده به پروژه جديدم به حمايت‌ سپاه انقلاب اسلامي، شهرداري تبريز، شوراي اسلامي، سازمان ورزش، فرمانداري و استانداري نياز دارم تا يک رکورد ديگر براي ايران ثبت کنم.

منبع :

نظرات کاربران

    بازگشت به ابتدا صفحه

ارسال نظر

اخبار مرتبط

به عشق ايران رکورد کويرنوردي جهان را زدم

کويرنورد، هيماليا نورد، قطب نورد ايران و جهان:
خروج

کويرنورد ايراني که رکورد جهاني را به ثبت رسانده است، گفت: به عشق ايران و سردار شهيد تهراني مقدم رکورد کويرنوردي را زدم و رکورد جديدم به نام دو سردار شهيد آذربايجان خواهد بود.

سایر اخبار این موضوع

پربازدیدترین خبرها

پرتفسیرترین خبرها